Seniorklubben

SLHFs Seniorklubb bildades 1987 i syfte att skapa ett forum där handlare som lämnat sitt aktiva köpmannaskap kunde fortsätta att träffa sina kollegor. Klubben arrangerar fester, studiebesök, teaterbesök och varje år ett flertal resor inom och utom landet. Aktivitetsnivån är hög, uppslutningen likaså.
SLHF bidrar med ekonomiska medel till klubbens verksamhet, som dock huvudsakligen finansieras genom avgifter för arrangemangen. Medlemsavgiften är blygsam.
Klubben är öppen för tidigare aktiva medlemmar i SLHF samt dessas make/maka. Pensionerade tjänstemän som haft omfattande handlarkontakter inom handelsverksamheten i Stockholms län kan också få bli medlemmar.
En mycket aktiv gren del i klubbens verksamhet är Bridgeklubben som spelar i Villa Adolfsberg varje torsdag under höst-vinter-vår.

Vill du bli medlem i Seniroklubben fyller du i PDF:en nedan och skickar den i original till:
SLHF
Wivalliusgatan 25
112 60 STOCKHOLM

MedlemskapSenior (PDF)
För att läsa PDF:en kan du behöva programmet Acrobat Reader
I somliga webb-läsare blir filen inte skrivbar. Du kan då spara ned den till skrivbordet och sedan fylla i den därifrån.

BefattningNamnEmail
OrdförandeOlavi Ruuskanen Peldánolavipeldan@live.se
Ledamot, klubbmästareBörje Ahlénborje.ahlen@gmail.com
Ledamot, klubbmästareUlla Lundhmorsan44@hotmail.se
Ledamot, klubbmästareBengt Wessmanbengt.o.w@telia.com
LedamotKjell Anderssonkjell.n.andersson@telia.com
SuppleantGöran Sjöqvistgoran.sjoqvist@comhem.se
SuppleantInga Svenssonsvensson.sixten@comhem.se
Föredragande tjänstemanRagnar Franssonragnar.fransson@slhf.nu
NamnEmail/Telefonnummer
Ordförande
Olavi Ruuskanen Peldán
olavipeldan@live.se
Ledamot, klubbmästare
Börje Ahlén
borje.ahlen@gmail.com
Ledamot, klubbmästare
Ulla Lundh
morsan44@hotmail.se
Ledamot, klubbmästare
Bengt Wessman
bengt.o.w@telia.com
Ledamot
Kjell Andersson
kjell.n.andersson@telia.com
Suppleant
Göran Sjöqvist
goran.sjoqvist@comhem.se
Suppleant
Inga Svensson
svensson.sixten@comhem.se
Föredragande tjänsteman
Ragnar Fransson
ragnar.fransson@slhf.nu

Datum för kommande aktiviteter hos Seniorklubben

Aktivitetskalendern