Färskvaruklubben

Under hösten 1975 genomfördes en kurs för köttmästare och blivande köttmästare. I december samma år föddes idén att fortsätta att samlas ett antal gånger varje år för att vidareutvecklas i yrket under trevliga former. I februari 1976 sände Lars Holmgren ett brev till ICA-butikernas köttmästare, med rubriken Köttmästarklubb. Den sista meningen i brevet löd:
”Det här är en klubb för ambitiösa köttmästare som är villiga att på sin fritid satsa på sitt yrke, men naturligtvis också på en trivsam gemenskap med yrkeskolleger och vänner.”

Sedan dess har det hänt mycket och aktiviteterna har varit många. Klubben har även bytt namn till Färskvaruklubben. Under 2000 valde ICA att inte längre stödja klubben. SLHF tog då på sig ansvaret och därmed har klubben fortsatt sin utveckling.

Många olika aktiviteter

Klubben arrangerar normalt 8 aktiviteter per år antingen i form av studiebesök eller i Villa Adolfsberg, varav flertalet är träffar med olika färskvaruleverantörer som informerar om sina produkter. Väldigt populär är också klubbens årliga julfest och de studieresor som arrangeras nästan varje år.

Medlemskapet i Färskvaruklubben kostar 2.000 kronor per butik och berättigar till att, i mån av plats, skicka så många deltagare som man vill till klubbens aktiviteter. De butiker som ännu inte är medlemmar har möjlighet att ”prova på” en valfri aktivitet utan kostnad. Det preliminära programmet kan man få genom kansliet. Tag kontakt med Ragnar Fransson på tel 08-441 79 52 eller via mail ragnar.fransson@slhf.nu.

BefattningNamnEmail
OrdförandeCalle Iverothcalle@slhf.nu
LedamotLars Andersson
LedamotAnn-Sophie Aronssonsoffan1970@gmail.com
LedamotOve Ekmanove.ekman@telia.com
LedamotStefan Flood
LedamotJari Keitaanniemijari.keitaanniemi@gmail.com
LedamotMattias Wagenius
ValberedningSven-Olof Suneson
Föredragande tjänstemanRagnar Franssonragnar.fransson@slhf.nu
NamnEmail/Telefonnummer
Ordförande
Calle Iveroth
calle@slhf.nu
Ledamot
Lars Andersson
Ledamot
Ann-Sophie Aronsson
soffan1970@gmail.com
Ledamot
Ove Ekman
ove.ekman@telia.com
Ledamot
Stefan Flood
Ledamot
Jari Keitaanniemi
jari.keitaanniemi@gmail.com
Ledamot
Mattias Wagenius
Valberedning
Sven-Olof Suneson
Föredragande tjänsteman
Ragnar Fransson
ragnar.fransson@slhf.nu

Datum för kommande aktiviteter hos Färskvaruklubben

Aktivitetskalendern